دنیای کوچک یک چلچله

حاجی فیروزم،سالی یه روزم

بیان دیدگاه

توی ترافیک پشت چراغ قرمز بلوار قیطریه نشسته ام ،کابوس این روزهای من. لحظات چراغ قرمز که نمیگذرند و چراغ سبز که در چشم بهم زدنی جای خودش رو به قرمز میده و باز انتظارو انتظار.امروز اماگذر زمان رو حس نمیکنم. حواسم متوجه دو تا حاجی فیروزیه که چند تا ماشین جلوتر مشغول تنبک زدن و رقصیدن هستند با لبخندی که روی صورتهای سیاه شده اشون به همه کسانی که تو ماشین های مدل بالا نشستن طعنه میزند.

حاجی فیروز همیشه برام یه دلتنگی می آورد. خنده داره که پیام آور عید و سال نو با خودش غصه به همراه داشته باشه ،حتا با لباس قرمز آتشین و زدن و رقصیدنش.به نظرم هیچ جیز مثل مقایسه بابا نوئل و حاجی فیروز نمیتونه تفاوت فرهنگ ما و غربی ها رو به خوبی نشون بده. بابا نوئل اونها یه پیرمرد چاق و سرخ و سفید با لپهای گل انداخته و شکمی بزرگ که نشان از زندگی مرفه و تغذیه خوب داره ،با لباس قرمز وحاجی فیروز ما سیاه و لاغر و لندوک  ،خنده و شادی که پشتش پر از غصه است و باز با همون لباس قرمز وحتا همین یکرنگ بودن لباسها هم بیشتر تفاوتها رو به چشم میاره.

حاجی فیروز اما همیشه برای من یاد اور دو شخصیته:شخصیت حاجی فیروز توی داستان سیمین دانشور که به زیبایی همه اون غصه های پشت لبخند رو روایت میکنه و بیشتر از اون دلقک داستان مردی که میخندد ویکتور هوگو.مردی که خنده ابدی روی صورتش نقش بسته تا کسی همه اون درد و رنج های توی قلبش رو نبینند.

حاجی فیروز های این روزهای تهران بیشتر از اینکه نویدبخش شادی و پیام آور بهار باشن با اون پیراهن های مندرس قرمز که به سیاهی میزنه و صورتهایی که با دوده سیاه شده اند و رقصی که بیشتر خستگی و بارسنگین روی دوششون رو یاد اوری میکنه در کنار ادمهایی که با سبزشدن چراغ راهنمایی و بی توجه به اونها گاز میدن و دودماشینهاشون رو روی روح و قلب این آدمها مینشونند ،تلخی و سیاهی زندگی رو بهم  نشون میده.

چراغ سبز میشه ومن از کنار دوتا حاجی فیروز که سر به دنبال هم گذاشتن و بی توجه به اطراف با هم شوخی میکنند و قهقهه میزنند رد میشم،حال خوبی که قبلا» هم زیاد نبود به کل رفته و روحم احساس سنگینی میکنه…

نویسنده: parastookesefid

لونه من قبلا" اينجا بود:parastookesefid.blogfa.com

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s